Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Познат српски виролог ја открива вистината за корона: Колку брзо се шири и каква е вистинската ситуација

Познат српски виролог ја открива вистината за корона: Колку брзо се шири и каква е вистинската ситуација

Коронавирусот слично како и во Македонија не престанува да се шири и во Србија!

Според последните информации, од вчера до денес биле заразени 137 лица, а едно лице починало.

За потсетување, вчера имаше огромен скок на бројот на заразени лица за еден ден – дури 143 од рекордните 7.784 лица тестирани. Ден пред тоа, после долго време, короната го надмина бројот на 100, така што во вторникот имаше 102 ново заразени, а деновите пред тоа помеѓу 90 и 100 во Србија.

Д-р Жарко Ранковиќ познат српски инфектолог за српските медиуми истакна дека не мисли дека вирусот слабее.

Д-р Ранковиќ, како што посочува на почетокот, е на мислење дека премногу брзо Србија се опуштила и дека сега има скок во бројот на заразени лица само затоа што не се следат препораките.

– До денес носењето заштитни маски беше само препорака, а сега тоа е обврска. Забележувам во Ниш дека луѓето биле дисциплинирани, но не било како во претходните денови. Совет е секогаш да носите маска за време на вашиот престој во затворен простор, а примерокот досега покажа дека самиот вирус се шири најмногу на собири и прослави. Ако се придржувавме до такви работи, ако ги почитувавме растојанието и носевме маски, ќе беше многу полесно да се бориме со оваа чума – вели Ранковиќ.

Д-р Ранковиќ откри и каде најмногу се шири короната. На пример, синоќа завршија сите предупредувања, дилеми и сомнежи заради епидемијата на вирусот корона и масовните собири пред финалето на Купот на „Чаир“, така што натпреварот започна со илјадници луѓе на трибините. Единствено логично прашање по ваков настан е секако – кога можеме да очекуваме ненадеен скок, со оглед дека луѓето на еден ваков настан навистина не ги почитуваа препораките на професијата со цел да се заштитат од коронавирусот.

– Да бидеме јасни, самиот Куп не е таква опасност. Имавте дерби во Белград, каде имаше многу повеќе луѓе отколку синоќа во Чаир, така што бројот на пациенти не скокна драстично. Се надеваме дека сега нема ништо полошо. Сепак, периодот на инкубација на вирусот е од два до четири дена, така што може да се очекува ненадеен скок на бројот на заразени лица за седум дена, ако тоа навистина се случи. Искрено, се сомневам дека ќе се случи, но сигурно е дека постои опасност и затоа не смееме повеќе да се опуштаме.

Д-р Ранковиќ ја коментираше и изјавата на д-р Дарија Кисиќ Тепавшевиќ, која рече дека се разгледува и мерката за скратување на работното време на угостителските објекти.

– Мислам дека тоа е дефинитивно добра мерка. Едноставно е, ако се скрати работното време на кафулето, инфекцијата ќе се шири помалку. Една од причините е што ќе има помалку контакти. Втората причина е што секој човек сè уште го има својот биолошки часовник и дека секое нарушување на истото, вклучително и да остане без спиење до доцна во ноќта, остава последици врз имунитетот. Слабениот имунитет е идеална основа за напад на вирус.

Иако некои лекари велат дека ова не е вирус од април и мај, други се на мислење дека не значи дека сме во помала опасност од истиот.

– Се споменува дека вирусот е слаб, и јас не сум баш сигурен во тоа … Не би рекол дека вирусот е слаб. Ова е многу отворено прашање. Може да се каже дека можноста за инфекција е помала отколку на самиот почеток, но во никој случај не е дека вирусот е послаб отколку што беше.

Пандемијата на коронавирус вовела десетици нови зборови и изрази во нашите секојдневни животи, така што креирањето на колективен имунитет честопати се споменува во медиумите. Д-р Ранковиќ откри каков е неговиот став за овој метод.

– Јас не сум точно за создавање колективен имунитет заснован врз принципот „да ги оставиме овците од штала“, така што нека што повеќе луѓе да се заразат. Ние мора да бидеме внимателни и одговорни и да бидеме свесни дека овој метод може да биде многу опасен.

Членот на кризниот штаб на Србија, професорот Бранислав Тиодоровиќ, претходно рече дека зголемувањето на бројот на пациенти со корона е оценето како доста сериозно, а она што особено загрижува е она што нè чека кога вирусот корона го преминува сезонскиот грип. Д-р Ранковиќ истакна што е тоа што може да биде особено опасно ако се случи ова сценарио.

– Претходно, се покажа дека кога се заразени со грип, па дури и кај млади и здрави луѓе, може да се создаде лоша клиничка слика, која дури може да доведе до фатален исход. Доколку вирусот „Ковид-19“ и грипот би дејствувале истовремено, сигурно ќе биде многу потешко да се утврди клиничката слика само. Би било многу покомплицирано да се препознаат болести општо и со тоа да се лекуваат.

Додека се чека вакцината за самиот вирус на корона, постои вакцина против сезонски грип.

– Апсолутно секогаш повторувам и јас сум застапник на тоа, дека треба да се вакцинирате. Современата медицина ни даде вакцини, благодарение на што денес можеме да кажеме дека немаме сипаници, мали сипаници, детска парализа… Вакцината е добра за создавање имунитет. Не е 100% заштита, но сигурно е дека дури и ако постои инфекција, последиците од грипот не можат да доведат до потешка клиничка слика – заклучи тој.

loading...