Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Познато како ќе изгледа Xiaomi Mi Note 10 со 5 камери (ФОТО)

Познато како ќе изгледа Xiaomi Mi Note 10 со 5 камери (ФОТО)

Очекуваме Xiaomi наскоро да го лансира новиот смартфон Mi Note 10, кој веројатно ќе биде меѓународната верзија на Mi CC9 Pro наменета за Кина. Во текот на изминатите неколку дена, компанијата сподели многу информации за идниот уред, а секако најинтересна е конфигурацијата на главната камера, која ќе вклучува пет сензори.

Главниот сензор ќе биде 108-мегапиксели, плус 5MP со телефото леќи за дигитален зум до 50x, 12MP за „боке“ ефекти, 20MP за оптика со ултра широк агол и 2MP за макро снимки. Два од модулите ќе имаат оптички систем за стабилизација на слика (OIS) систем со енџин со четири оски. Системот се очекува да се користи на главните и телефото фотоапаратите.

Предната камера ќе вклучува сензор од 32 MP, и ќе понуди различни режими на снимање, вклучувајќи портретен и широкоаголен, плус достапни 12 филтри. Во меѓувреме, Xiaomi потврди дека Mi CC9 Pro премиерно ќе се претстави на 5 ноември, меѓу другите поинтересни аспекти на уредот е достапноста на батерија од 5260 mAh и поддршка за технологија за брзо полнење на 30W. Последно, но не и најмалку важно, дознаваме и дека екранот на телефонот ќе биде заоблен и со „пресек“.

loading...