Премиерлигашки клуб го затвори тренинг центарот поради ковид-случаи меѓу играчите

од Nikola Popovski

Фудбалскиот клуб Њукасл денес го затворил својот тренинг центар и спроведува масивни тестови за коронавирусот, откако меѓу играчите се појавило зголемување на бројот на заразени.

Целиот тим е во изолација од понеделникот, а британските медиуми објавија дека тренинг центарот нема да работи до четврток.

После победата против Кристал Палас (2: 0) минатиот петок, тренерот на Њукасл, Стив Брус соопштил дека тројца играчи биле заразени со вирусот и дека се во изолација.

Фудбалерите повторно биле тестирани во неделата и откриени се нови два случаи.

Клубот од северот на Англија треба да игра против Астон Вила во петок, но неизвесно е дали ќе се игра натпреварот. Тимот мора да има најмалку 14 играчи, вклучувајќи ги и оние од младинскиот тим, за да се одржи натпреварот.

Тимот добил слободен викенд и не тренирал вчера и денес, а ситуацијата се следи секој ден, објавија од Скај Спортс.

loading...

Слични содржини