Премиерот на Црна Гора нема намера да поднесе оставка

од Берта Китинска

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ во вторникот рече дека нема да отстапи од притисокот на лидерите на коалицијата „За иднината на Црна Гора“, чиј список го водеше на парламентарните избори, кои бараат од него да се повлече од функцијата премиер.

„Превземав обврски и одговорности и нема да попуштам пред првиот предизвик“, рече тој за весникot Дан, нагласувајќи дека на Црногорците им треба подобар животен стандард, правда и подобра иднина и дека не им требаат водачи кои се откажуваат.

Владата на Црна Гора е во криза откако во Парламентот на Црна Гора беше усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, а, по предлог на Кривокапиќ, министерот за правда Владимир Лепосавиќ беше разрешен поради оспорување на геноцидот извршен во Сребреница.

Дел од владејачкото мнозинство, предводено од просрпскиот демократски фронт (ДФ), тогаш одлучи да го бојкотира парламентот и рече дека нема да поддржи каков било предлог на владата.

Во исто време, водачите на тој политички сојуз, Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, кои се блиски до српскиот претседател Александар Вучиќ, го обвинуваат Кривокапиќ за предавство на Србите и Српската православна црква (СПЦ) преку медиумите во Црна Гора и Србија, кои ги номинираа него за премиер.

Слични содржини