Претседателот на Шри Ланка се обидел да побегне од земјата, бил спречен на аеродромот

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателот на Шри Ланка беше заглавен во својата земја во вторникот во понижувачки судир со персоналот за имиграција на аеродромот што го спречи да патува на безбедно во странство, соопштија официјални извори во вторникот.

Готабаја Рајапакса вети дека ќе поднесе оставка во среда и ќе го отвори патот за „мирен трансфер на власта“ по големите протести против него поради невидената економска криза во земјата.

Претседателот (73) ја напушти својата официјална резиденција во Коломбо непосредно пред десетици илјади демонстранти да упаднат во резиденцијата и се обиде да отпатуваат во Дубаи, соопштија официјални лица.

Како претседател, Рајапакса има имунитет од апсење и се верува дека сака да замине во странство пред да поднесе оставка за да ја избегне можноста да биде приведен.

Во вилата бил оставен куфер полн со документи заедно со 17,85 милиони рупии

Официјални извори велат дека во вилата бил оставен и куфер полн со документи заедно со 17,85 милиони рупии во готовина, кои сега се под надзор на судот во Коломбо.

Канцеларијата на претседателот не објави ажурирање за тоа каде се наоѓа претседателот, но Рајапакса останува врховен командант на вооружените сили со воени ресурси на располагање.

Се уште му е отворена опцијата да отплови со брод на морнарицата до Индија или Малдивите, изјави извор од секторот за одбрана.

Слични содржини