Придобивки од диета базирана на протеини од растително потекло

од Vladimir Zorba
746 прегледи

Протеинска исхрана значи поголем внес на протеини во споредба со другите хранливи материи.

Во последниве години е многу вообичаена, со совет за примена до три месеци по ред, бидејќи крајната цел е добро балансирана исхрана која ќе обезбеди целосни здравствени придобивки на долг рок, како и подобрување на здравјето.

Придобивките од овој тип на диета:

Градење коскено ткивен систем и мускули

Основната задача на протеинот се рефлектира во процесот на раст и развој. За секој дел од нашето тело што поминува низ процес на раст или обнова, протеините се неопходни, а во зависност од полот и возраста, внесот треба да се прилагоди.

Протеините учествуваат практично во сите процеси во еден организам.

Постигнување на хормонална рамнотежа

Протеините влијаат на балансот на хормоните за глад и ситост, а со тоа и на нивото на шеќер во крвта. Се препорачува да се консумираат 20-30 гр протеини по оброк, по можност мешунки, киноа, тофу, зелен лиснат зеленчук, ореви, семиња.

Корисен ефект врз губење на маснотии и забрзување на метаболизмот

Протеините од растително потекло имаат свои уникатни предности, од кои најважни се влакната неопходни за нормално варење и подолго чувство на ситост. Покрај тоа, растенијата содржат фитохемикалии како што се флавоноиди, каротеноиди и полифеноли, кои се многу корисни за добар метаболизам.

Одржување на мускулната маса кај рекреативците и спортистите

Процесот на добивање мускулна маса бара време, дисциплина и правилна исхрана, односно доволен внес на протеини, 2-3гр на килограм телесна тежина. Планот за исхрана со доволен внес на калории и потребниот внес на протеини, заедно со соодветен метод за обука, сигурно ќе ви овозможат да добиете мускулна маса.

Зајакнување на коските кај постари лица и деца

Децата во интензивен раст и развој имаат повисоки потреби за протеини, како и други макронутриенти.

Зајакнување на имунолошкиот систем

Протеините се составени од амино киселини кои се клучен дел од имунолошкиот систем.

Ако ги погледнеме изворите на протеини од растително потекло, тие обезбедуваат корисни хранливи материи, како што се влакна, незаситени масти и одредени изофлавони (соја). Затоа, нивната хранлива вредност се вреднува повеќе од животинските протеини, иако тие идеално не ги обезбедуваат сите основни амино киселини.

Со протеинска храна јадеме и цели макро и микроелементи кои се дефицитарни во секојдневната исхрана – бадемите се најголемиот извор на витамин Е, магнезиум.

Со поволна комбинација на храна од растително потекло во исхраната, обезбедуваме соодветен внес на амино киселини (протеини од соја, грав, семки од сончоглед). Во повеќето случаи, на растителните протеини им недостасува само една есенцијална амино киселина и различните групи се меѓусебно компатибилни – што значи дека нивните комбинации формираат комплетен профил на аминокиселини. Идеално е да јадете заедно, на пример ориз со мешунки.

Растенијата се одличен извор на протеини бидејќи со нив внесуваме и витамини, влакна и вредни антиоксиданси. За подобра употребливост во телото, тие треба да се консумираат со пробиотици од млечни производи.

Растителните протеини се одличен избор за диетална терапија за високи маснотии во крвта и дијабетес мелитус-шеќерна болест. Тие исто така се користат во сите редовни диети за здраво губење на тежината.

Органските растителни протеини природно содржат многу дополнителни хранливи материи кои се наоѓаат во растенијата како витамин Б, калциум, јод, железо, селен, омега3 масни киселини.

Бидејќи растенијата природно земаат минерали од почвата, овие хранливи материи не се исклучени од органските растителни протеини.

Вистина е дека, на крајот од денот, можете да јадете протеини од растително или животинско потекло, или и двете, и сепак да јадете многу здраво или многу лошо. Постојат многу начини да се јаде правилно, како и фактори што треба да се земат предвид при изборот на диета.

Протеинските групи ниту се потиснуваат, ниту се исклучуваат едни од други. Во прилог на видот на извор на протеини, треба да се земат предвид начинот на живот, здравјето и целта, не само хранливата или калоричната вредност на секоја храна, па и протеините.

Слични содржини