Приходите на Русија од нафтата се намалија во ноември иако производството се зголеми

од Vladimir Zorba

Приходите од нафтата на РУСИЈА паднаа минатиот месец и покрај зголеменото производство, соопшти Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), што сугерира дека западните економски санкции функционираат. ИЕА процени дека Русија заработила околу 15,8 милијарди долари од продажбата на нафта во ноември, што е втора најниска заработка оваа година по 14,7 милијарди долари во септември.

Падот на приходите дојде и покрај порастот на извозот на руска сурова нафта на 8,1 милиони барели дневно, што е највисоко ниво од април, два месеци откако Русија ја нападна Украина. Овие показатели претставуваат позитивен сигнал за западните земји кои се обидуваат да го ограничат приходот на Кремљ од извозот на енергија, кој генерално е најголемиот извор на приход на Русија.

На 5 декември ЕУ и Г7 воведоа ограничување на цената на руската нафта од 60 долари за барел. За време на одлуката, западните земји се обидоа да најдат рамнотежа помеѓу намалувањето на приходот на Кремљ и одржувањето контрола врз инфлацијата на цената на горивото. Цената на неруската нафта денеска беше на ниво од околу 81 долар за барел.

Аналитичарите се прашуваат колку ефективно ќе биде ограничувањето, бидејќи руската нафта веќе се тргува под 60 долари за барел, па ИЕА потврди дека цената на извозната мешавина на нафта од Урал паднала на околу 43 долари за барел на почетокот на декември, пишува Гардијан.

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека ограничувањето нема да има значително влијание врз економијата на земјата, но може да му наштети на меѓународниот енергетски пазар и да ја принуди Русија да го намали производството. Да потсетиме дека американскиот претседател Џо Бајден се налути кога нафтениот картел ОПЕК го намали производството на 2 милиони барели дневно со одлука на Русија и Саудиска Арабија во октомври.

ИЕА предвидува дека производството на нафта во Русија следната година ќе падне за 1,4 милиони барели дневно. „Иако пониските цени на нафтата се добредојдено олеснување за потрошувачите кои се соочуваат со зголемена инфлација, целосниот ефект од ембаргото врз резервите на руската сурова нафта и производи останува да се види“, соопшти агенцијата.

Агенцијата додаде дека растот на глобалната побарувачка за нафта ќе забави следната година, но сепак ќе изнесува силни 1,7%. Тие тврдат дека глобалната побарувачка на нафта годинава е зголемена за 2,3 милиони барели дневно во однос на лани, а се предвидува дека следната година ќе се зголеми за нови 1,7 милиони барели дневно.

Слични содржини