Пријател на Меган тврди: Кралското семејство немаше еден, туку неколку разговори за бојата на кожата на Арчи

од Vladimir Zorba

Близок пријател на Меган Маркл, Омид Скоби, изјави денес дека кралското семејство, пред раѓањето на нејзиниот прв син, имало „неколку“ разговори за бојата на кожата на Арчи и дека немале разбирање за поплаките на двојката.

Омид Скоби исто така откри дека војвотката од Сасекс сакала да патува со нејзиниот сопруг во Велика Британија за да го прослави јубилејот на кралицата следното лето, но дека не планира да патува овој месец за да ја открие пистата на принцезата Дајана бидејќи неодамна се породи.

Кралскиот биограф на Сасекси, кој беше ко-автор на биографијата „Наоѓање на слободата“, зборуваше на настан во Здружението на странски медиуми во Лондон, каде што даде повеќе „жешки“ коментари за кралицата и принцот Вилијам, вклучувајќи расизам и несвесна аверзија кон Меган Маркл од семејството.

Хари и Меган се обвинети по контроверзното интервју со Опра Винфри дека сакале да донесат раздор на кралското семејство, откако „испукале голем број бомби“ кон семејството, вклучувајќи и дека постара двојка била загрижена за бојата на кожата на Арчи пред да биде роден.

Нивниот пријател рече дека по ова, Меган и Хари имале долги разговори на оваа тема и дека се сомневаат дека споменатата двојка не е единствената која има такво мислење.

Во разговорот со Опра, Меган ги обвини официјалните лица на кралското семејство дека не сакале да и помогнат додека имала самоубиствени мисли и била бремена со Арчи.

Кралицата рече дека проблемите се сфаќаат многу сериозно, но дека некои спомени може да се разликуваат од личност до личност, и дека семејството ќе зборува за тоа приватно, пишува „DailyMail“.

Коментирајќи ја изјавата на кралицата, Скоби рече дека таа паметно ја искористила оваа фраза за да се посомнева во вистинитоста на она што Меган и Хари го рекле, но во никој случај не го осуди расизмот.

И принцот Вилијам се огласи и ги негираше нивните тврдења, а извор близок до семејството изјави дека тој бил многу лут кога ги слушнал нивните изјави. Во продолжение на разговорот, Скоби рече дека другите членови не покажале разбирање за кралското семејство и ја дале потребната поддршка на Сасекси.

– Дури и кога Вилијам рече дека не се расисти, тие никогаш не го осудија расизмот во каква било форма. Не верувам дека кралското семејство некогаш ќе го стори тоа. Секако, тие се осврнаа на нивната традиција, долгата историја, тие тврдат дека се антирасисти, но ниту еден проблем што Меган и Хари го спомнаа не беше решен никогаш – рече тој

Вчера официјално беше потврдено дека Меган нема да патува во Велика Британија за да ја открие статуата на мајката на Хари. Тие потврдија дека таа ќе остане во нивниот дом во Калифорнија за да се грижи за својата новородена ќерка Лилибет.

Претходно, медиумите шпекулираа дека таа сепак ќе патува, со цел да биде со Хари во моменти што би му биле многу тешки. Извор близок до Хари изјавува дека му било тешко да се врати сам во Велика Британија за да присуствува на погребот на неговиот дедо, и по тој повод, иако многумина очекуваа дека ќе ги подобри односите, тоа за жал не се случи.

Медиумите шпекулираат дека постои можност Хари да го земе со себе синот Арчи, за да може да го види семејството за прв пат по нивното заминување во Соединетите држави. За време на неговиот престој, тој исто така ќе биде сместен во неговиот дом во Фрогмор во близина на Виндзор, па ќе има можност да ја посети кралицата Елизабета.

Хари и Вилијам заедно се согласија во 2017 година дека ќе подигнат статуа во нејзина чест на 20-годишнината од смртта на нивната мајка. Сепак, поради пандемијата на коронавирусот и разделбата на браќата, откривањето на статуата се одложуваше долго време.

Палатата Кенсингтон сега е во голема мера „територијата“ на неговиот брат и снаа. Но, присуството на неговите братучеди – Џорџ, Луис и Шарлот – кои не ги видел најмалку година и пол може да помогне во смирување на односите меѓу завојуваните браќа.

Останува да видиме како ќе се развиваат нивните односи во иднина.

Слични содржини