Принцот Хари ги налути Американците со еден коментар

од Vladimir Zorba

Принцот Хари започна уште една полемика оваа недела откако го критикуваше уставното право на САД на слобода на говорот, Првиот амандман.

За време на појавувањето на подкастот од холивудскиот актер Дак Шепард наречен „Експерт за фотелји“, принцот – кој сега живее во Калифорнија откако се повлече од кралската функција – рече: „Имам многу да кажам за Првиот амандман. Сè уште не разбирам, но тоа е лудо“.

Овој коментар разлути многу Американци кои се прашуваа зошто принцот Хари живее во САД ако не го цени и не го почитува нивниот Устав.

„Да, знаеме дека не го разбираат, неговото семејство е причината што тој постои“, рече еден американски корисник на социјалните мрежи, додека друг му одржа „лекција за американската историја“, истакнувајќи дека таа се случила „за да се ослободат од Британците и да се здобијат со слобода“, пишува РТ.

Иронично, при истото појавување во шоуто, принцот Хари го критикуваше водителот на подкастот Џо Роган за непромислено изјавување дека младите, здрави луѓе не треба да се вакцинираат против Ковид-19.

Принцот предупреди дека „во денешниот свет, со дезинформации што се едноставно ендемични“, луѓето „мора да внимаваат што ќе кажат“. Издвојувајќи го Роган по име, тој рече дека славните треба само „да се држат настрана од тоа“ и воопшто да не кажуваат ништо ако немаат ништо корисно да кажат.

Принцот Хари стана контроверзна фигура откако минатата година се повлече од кралските должности со неговата сопруга Меган Маркл, војвотката од Сасекс.

Од нивното заминување од кралскиот живот, двојката се пресели во Калифорнија и потпиша мултимилионски договори со Нетфликс и Спотифај, лансираше сопствен подкаст и учествуваше во телевизиско интервју со Опра Винфри – со што ги разбесни британците и американците.

Слични содржини