Пристигна „iPhone 13“: „Apple“ го претстави најновиот смартфон

од Nikola Popovski

„Apple“ го претстави „iPhone 13 Pro“, најновиот смартфон, наследник на „iPhone 12 Pro“. Соопштението следеше за време на годишното претставување на производот на Apple, каде беа објавени „iPhone 13“ и „iPhone 13 Mini“.

Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, за време на презентацијата, го нарече „најпрофесионалниот iPhone досега“.

Според „CNET“, „iPhone 13“ работи со процесорот „15 Bionic“ на „Apple“, доаѓа со подолг век на батеријата и има редизајниран систем за камера „TrueDepth“ кој зазема 20% помалку простор во споредба со претходните модели на „iPhone“.

Стандардните „iPhone 13“ и „iPhone 13 Mini“ исто така доаѓаат со понапредни карактеристики на камерата како новиот кино-режим на „Apple“. Имено, оваа функција го задржува фокусот на предметот и автоматски го пренесува во реално време.

Apple го лансираше својот прв модел iPhone Pro во 2019 година со iPhone 11 Pro. Тој е позициониран како поскапа алтернатива на почетниот iPhone за оние кои се подготвени да платат за пософистицирани камери, подобар екран и дополнителна меморија.

Најголемата разлика помеѓу стандардните модели на iPhone и Pro главно се сведува на камерата. IPhone 12 Pro вклучува објективи со широка, ултра-широка и телефото објектив на камерата, а iPhone 12 има само два објективи-широки и ултра-широки.

 

 

Слични содржини