Продолжува насилството во Ерусалим, повредени уште 90 Палестинци

од Stefanija Kuzmanovska

Ракета од Појасот Газа беше истрелана кон Израел рано утрово среде судирите меѓу Палестинците и израелската полиција во Ерусалим, а имаше немири по должината на границата на таа палестинска територија на медитеранскиот брег во продолжение на насилството што ескалираше во стариот град на Ерусалим .

Повеќе од 200 Палестинци и 18 израелски полицајци се ранети во најголемите судири во последните неколку години што избувнаа во близина на џамијата Ал Акса во петокот, па екстремистичките организации во Газа се заканија дека ќе се одмаздат во Израел и повикаа на нов интифада, востание против израелската окупација.

Најмалку 90 Палестинци се ранети пред портата Дамаск на влезот во Стариот град во судирите што продолжија синоќа и стивнаа околу два часа по полноќ, а 14 од нив се хоспитализирани, објави палестинската Црвена полумесечина, пренесоа израелските медиуми .

Околу 1.30 часот ракета истрелана од Газа паднала на отворено поле на југот на Израел и ги огласила сирените за воздушна тревога, соопшти израелската армија, која потоа возврати со воздушен напад на воениот пункт Хамас на југот на Палестинецот територија. Нема извештаи за жртви.

„Теророт има последици“, објави војската на Твитер.

Во Ерусалим демонстрантите фрлаа со шишиња и камења кон припадниците на израелските безбедносни сили, кои ги растераа со шок-бомби и водени топови.

Полицијата соопшти дека таму имало демонстранти кое вееле палестински знамиња и фрлале со камења по полицајците, а двајца Палестинци биле уапсени откако испрскале полицајци со пепер спреј.

Во меѓувреме, на границата со појасот Газа, околу 450 Палестинци запалија автомобилски гуми и фрлаа импровизирани експлозивни направи кон израелските војници на четири места долж граничната ограда.

Војската одговори со солзавец и гумени куршуми, јавија палестинските медиуми. Палестинците исто така лансираа неколку запаливи балони во Израел, предизвикувајќи пожар.

Слични содржини