Продолжуваат подготовките за масовна вакцинација, 156 земји се приклучија на сојузот КОВАКС

од Stefanija Kuzmanovska

Вкупно 156 земји се приклучија на глобалната шема КОВАКС, која има за цел да обезбеди правична дистрибуција на залихи на идните вакцини против Ковид-19, соопшти денеска алијансата предводена од Светската здравствена организација (СЗО).

На списокот има 64 побогати земји со самофинансирање, се наведува во соопштението на СЗО и ГАВИ сојузот за вакцини, по крајниот рок кој истече минатиот петок.

Целта на КОВАКС е да достави 2 милијарди дози безбедни, ефикасни вакцини ширум светот до крајот на 2021 година.

 

 

loading...

Слични содржини