Промената на бојата на јазикот сугерира на претстоен срцев удар

од Vladimir Zorba

Промената на бојата на јазикот сугерира на претстоен срцев удар, пренесува електронското издание „Експрес“, повикувајќи се на мислење на кардиолози.

Микроорганизмите на јазикот можат да помогнат во дијагностицирање на срцева слабост, рече д-р Тијанхуи Јуан од универзитетската болница за кинеска медицина во Гуангжу.

Јазикот на пациентите со хронична срцева слабост изгледа сосема поинаков од оној на здравите луѓе, нагласува таа.

Според д-р Јуан, здравиот јазик има бледо црвена боја со бледо бела обвивка. Кај пациенти со срцева слабост, оваа плакета има жолтеникава боја и нејзиниот изглед се менува во зависност од развојот на болеста.

loading...

Слични содржини