Промени што можат да го намалат ризикот од мозочен удар

од Vladimir Zorba

Мозочниот удар, по срцевиот, е водечка причина за долгорочна инвалидност, според Центарот за превенција и третман на болести (ЦДЦ). Сепак, Клиниката Кливленд верува дека до 50 проценти од сите мозочни удари може да се спречат.

Се што ви треба се мали промени што можат да ви го спасат животот и кои би можеле да ги започнете уште денес.

Килограми

Прекумерната тежина е поврзана со сите видови здравствени проблеми, вклучувајќи дијабетес и висок крвен притисок, кои значително го зголемуваат ризикот од мозочен удар.

Добрата вест е дека дури и губењето 10 килограми, ако имате прекумерна тежина, може да има значително влијание врз ризикот од мозочен удар.

Според Harvard Health, идеалниот индекс на телесна маса (BMI) е 25 или помалку. Меѓутоа, за некои луѓе ова можеби не е реално, затоа секогаш е најдобро да разговарате со вашиот лекар за тоа што одговара на вашата ситуација и здравствена состојба.

Редовно вежбање

Ако останете активни и редовно вежбате, може да имате голем број придобивки за вашето физичко и ментално здравје. И бидејќи редовното вежбање може да ви помогне да изгубите тежина, да го намалите крвниот притисок и да одржите здраво ниво на холестерол, тие исто така можат директно да го намалат ризикот од мозочен удар.

„Вежбајте 30 минути дневно, пет дена во неделата. Дури и 10 минути нуди здравствени придобивки “, вели д -р Томи Нг од Southern Ocean Medical Center

Откажување од пушење

Според „Harvard Health“, пушењето го забрзува формирањето на згрутчување на неколку различни начини. Ја згуснува крвта и ја зголемува количината на таложење на плаки во артериите.

Заедно со здравата исхрана и редовното вежбање, откажувањето од пушење е една од најважните промени што ќе ви помогне значително да го намалите ризикот од мозочен удар.

Крвен притисок

Редовната контрола на крвниот притисок и преземањето чекори за намалување на истиот, доколку е висок, е од суштинско значење за намалување на ризикот од мозочен удар, велат експертите.

„Високиот крвен притисок е водечка причина за мозочен удар“, вели д -р Пинакин Р. Јетва, неврохирург, додавајќи: „Се проценува дека скоро половина од возрасните имаат висок крвен притисок. Ако имате висок крвен притисок, научете да го проверувате дома “.

Идеалниот крвен притисок, според Harvard Health, е околу 120/80 за повеќето луѓе. Ако сте високи, ограничувањето на солта и заситените масти во вашата исхрана, јадење повеќе овошје и зеленчук и редовно вежбање може да ви помогне да го намалите тој број.

Здрава исхрана

Како што споменавме порано, здравата исхрана богата со овошје и зеленчук и ниска содржина на заситени масти може да помогне да се намали крвниот притисок, како и да се намали ризикот од дијабетес, болест поврзана со зголемен ризик од мозочен удар.

Од Асоцијацијата за мозочен удар велат дека дури и малите промени во навиките за јадење можат да влијаат на целокупното здравје, особено ако ви кажат дека сте изложени на ризик од мозочен удар, пренесе „МСН“.

Следете го нивото на холестерол

Контролата на холестеролот е клучна за здрав начин на живот и го ограничува ризикот од сериозни здравствени проблеми.

„Високо ниво на ЛДЛ или„ лош “холестерол и ниско ниво на ХДЛ или„ добар “холестерол ги затнува артериите“, вели д -р Шила Сани, кардиолог во Медицинскиот центар ЏФК, за „Hackensack Meridian Health“.

„Нивото на холестерол е важен дел од целокупното здравје на срцето. Врз основа на вашите фактори на ризик, вашиот лекар од примарна здравствена заштита или кардиолог може да препорача најдобар третман за да го намалите нивото и да го намалите ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар“.

Урамнотежена исхрана, редовно вежбање и други избори за здрав начин на живот се ефективни начини за намалување на високиот холестерол, а со тоа и ризикот од мозочен удар.

Слични содржини