Актуелно
Почетна / Магазин / Променливото време ве прави тажни? Надминете го тоа на лесен начин

Променливото време ве прави тажни? Надминете го тоа на лесен начин

Кога започнува есента, почнува да се намалува и денот, па добиваме впечаток дека сме во мрачна фаза од годината. Некои луѓе дури и развиваат анксиозност и сезонска депресија поради тоа.

Pixabay

И додека на некои им се чини невозможно, други сериозно имаат недостиг на мотивација во ладните месеци. Постојат докази дека недостигот на сончева светлина предизвикува нарушување на лачењето на серотонин и мелатонин, а според некои доктори се намалува и синтетизирањето на витаминот Д. Оваа комбинација ги прави луѓето меланхолични.

Симптомите на сезонското афективно нарушување се: анксиозност, депресивни епизоди, недостиг на енергија, повлекување од социјалниот живот, губење интерес за вообичаените активности, зголемување на телесна тежина и промени во апетитот.

Добра вест е што оваа состојба може да се надмине на сосема природни начини, кои можете да ги дознаете ТУКА.

loading...