Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Прва оставка во владата на Ципрас

Прва оставка во владата на Ципрас

Од Атина дојде веста за прва оставка на грчки министер по постигнатиот вчера договор со еврозоната и меѓународните кредитори.

cipras

Оставка врачи Никос Хунтис, ротационен министер за европски прашања и пратеник на владејачката партија СИРИЗА.

Тој ќе биде заменет од новинарот Јоргос Куритис кој значи дека значителното мнозинство СИРИЗА во парламентот нема да биде погодено, коментира весникот “Катимерини”.

Во исто време официјален претставник на влегувањето во кабинетот централнодесничарска партија “Независни Грци” (Анел) изјави за Reuters дека раскол во грчката коалициска влада по договорот со Европската унија нема.

Според нив, Анел ќе продолжи да го одржува курсот на владата со премиерот Алексис Ципрас, иако оваа поддршка не е безгранична.

“Независни Грци” се доследни во својата поддршка за владата и ќе продолжат со овој курс. Сепак, постојат и ограничувања кои се условени и од мандатот на грчкиот народ, испорачан како од изборите, така и на неодамнешниот референдум “, истакна уште портпаролката на партијата.

loading...