Прва реакција на Москва во врска со испраќањето борбени авиони во Украина

од Stefanija Kuzmanovska

На Утринскиот брифинг Кремљ реагираше на испраќањето на авиони МиГ во Украина од две земји на НАТО.

„Борбените авиони испорачани во Киев ќе бидат уништени и нема да го промени текот на војната“, беше истакнато на конференцијата.

Да потсетиме, утринава словачката влада одобри испраќање борбени авиони МиГ-29 во Украина. Ова утрово го потврди словачкиот премиер Едуард Хегер. Словачка е втората земја која објави дека ќе испрати воени авиони во Киев, по Полска, која вчера најави испраќање на четири авиони МиГ.

Словачка ќе испрати 13 МиГ-29 во Украина, објавија локалните медиуми. Словачката флота од 11 авиони МиГ-29 беше пензионирана минатото лето и повеќето од нив се во оперативна состојба. Тие што работат ќе ги испратат а останатите ќе одат за резервни делови.

Слични содржини