ПРВА ЖЕНА НА ЧЕЛО НА ЊУЈОРК: Ќе ја преземе функцијата по заминувањето на Куомо

од Stefanija Kuzmanovska

Заменик -гувернерот на Њујорк, Кејти Хокул, ќе стане гувернер откако Ендрју Куомо во вторникот објави дека ќе поднесе оставка за две недели, откако истрагата покажа дека сексуално злоставувал 11 жени.

Хокул (62) ќе стане првата жена што управува со земјата и ќе го наследи политичкиот пејзаж во кој доминираше Куомо, еден од најистакнатите американски политичари, повеќе од една деценија. Хокул, исто така, ќе ја преземе функцијата во време кога Њујорк се бори со новиот бран на пандемијата на коронавирусот и последиците од заминувањето на Куомо, објави Си -Ен -Ен.

– Се согласувам со одлуката на гувернерот Куомо да се повлече. Ова е правилната работа и тоа е во најдобар интерес за жителите на Њујорк – истакна Хокул во вторникот на „Твитер“.

– Како некој што служел на сите нивоа на власт и ја следи линијата на наследување, подготвена сум да водам како 57 -ми гувернер на државата Њујорк – додаде таа.

Хокул служеше како заменик на Куомо во изминатите скоро седум години. Во пресрет на извештајот за истрагата на државниот обвинител минатата недела, таа го осуди однесувањето на Куомо како „одбивно и незаконско“, додавајќи дека „им верува на овие храбри жени и се восхитува на нивната храброст да истапат“.

Слични содржини