Први смртни случаи од коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“

од Nikola Popovski

Од коронавирусот, досега починале 2.126 лица, а 75.600 се заразени.

Во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави вирусот, се разболеа уште 349 лица, што е најмал број во еден ден.

Сепак, експертите велат дека ова најверојатно се должи на промена во разбирањето на тоа што е „потврден случај на вирусот“, дека според најновите упатства на кинеската влада повеќе нема да се бројат клинички дијагностицирани пациенти, туку само лабораториски, додека други ќе се сметаат за сомнителни случаи, пренесува Си-Ен-Ен.

На крузерот „Дијамант принцезата“ двајца патници починале од коронавирусот.

Тие се на возраст од околу 80 години, но ниту пол или националност не се откриваат. Бродот откри вкупно 624 случаи на вирусот, додека здравите патници биле ослободени по 14-дневен карантин.

loading...

Слични содржини