Првиот виртуелен хотел во светот ги отвори вратите во метаверзумот (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Првиот виртуелен хотел во светот, M Social Decentraland ги отвори вратите во метаверзумот.

M Social Decentraland, дел од брендот Millennium Hotels со седиште во Сингапур, ја отвори својата платформа за виртуелна реалност Decentraland на 5-ти мај.

Напојуван од блокчејн платформата Etherium, Decentraland им овозможува на љубителите на виртуелната реалност да создаваат аватари, да купуваат „земја“ и да комуницираат на места и настани организирани од различни брендови, вклучувајќи ги Coca-Cola и Fashion Week.

Посетителите ќе имаат пристап до хотелот од компјутер (се уште нема пристап од мобилен телефон) и по поставувањето на уредот ќе можат да вчитаат дигитален паричник со криптовалута за да „преноќите“.

Според Millennium Hotels, M Social е „моделиран на база на различни хотели од брендот M Social ширум светот“ и „ја капсулира суштината на брендот M Social како моден начин на живот, со цел да биде место за собирање на сите и откривање на универзумот.“ на виртуелниот реалност“.

Хотели под брендот M Social има во Сингапур, Окленд, Њујорк и Париз, а оној во Сингапур го дизајнираше ѕвездата за ентериер – Филип Старк. Брендот беше лансиран од Millennium Hotels во 2016 година.

Кога ќе влезете во „лобито“ на M Social Decentraland од неговата виртуелна локација на Genesis Plaza, ќе ве пречека аватар на рецепционер и ќе бидете сместени во вашата соба.

Преку вашиот аватар можете да комуницирате со разни онлајн „гости“ од целиот свет и да присуствувате на настани и да преноќите во хотелот.

Од Millennium Hotels наведуваат дека планираат соработка со слични брендови за организирање искуства и настани во новиот виртуелен хотел.

Во март, дизајнери како Пако Рабан, Долче и Габана, Томи Хилфигер, Ели Сааб и други претставија виртуелни колекции на Metaverse Fashion Week во Decentraland, потсетува Independent.

Во ноември, виртуелна парцела од 500 квадратни метри во Decentraland беше продадена за 2,43 милиони долари, соборувајќи го рекордот за најголемо откупување на земјиште во метаверзумот.

Слични содржини