Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / PS 5 ќе биде компатибилен со игри за оригиналните PlayStation, PlayStation 2, 3 и 4

PS 5 ќе биде компатибилен со игри за оригиналните PlayStation, PlayStation 2, 3 и 4

Долгоочекуваната нова генерација на конзоли на Sony и Microsoft ќе биде достапна за време на сезоната за празници на крајот на годината. Пред само неколку дена, дознавме повеќе детали за подобрувања на Sony PlayStation 5 и сега разбираме повеќе детали за уредот. Ве потсетуваме дека компанијата веќе потврди дека Sony PS5 ќе биде компатибилен со игрите на PlayStation 4, како и насловите на PlayStation VR. Излегува дека функцијата ќе ги опфати сите верзии на конзолата.

Ова ќе ни овозможи да стартуваме игри за оригиналните PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3 и PlayStation 5 на новиот уред. За оваа идеја да стане реалност, Sony работи на т.н. „Remastering Engine“, пренесува DigitalTrends. На овој начин, фановите ќе можат да уживаат во своите омилени игри со уште поголем квалитет, вклучително и во 4K резолуција. Ова е причината зошто графичкиот процесор на PlayStation 5 работи во три различни режими.

Јапонскиот производител се надева дека повеќе луѓе ќе се надоградат од PS4 на PS5 што е можно поскоро, откако ќе започне продажбата на новата конзола на крајот на годината. Да се ​​биде во можност да пуштате игри за претходните верзии на PlayStation 5 е клучно и може да и помогне на конзолата да го подобри сегашниот рекорд на продажба.

loading...