ПСЖ за информациите за договорот на Меси: „Ова се недозволиви лаги!

од Vladimir Zorba

Францускиот весник „Л’Екип“ вчера објави статија во која наводно се открива колку Меси ќе заработи во ПСЖ до крајот на договорот.

„Л’Екип“ тврди дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња според актуелниот договор на „Паркот на принцовите“ ќе остане до летото 2023 година, со можност за продолжување за дополнителна година. Платата и бонусите за двете сезони се проценуваат на околу 110 милиони евра, а со вклучени даноци, Пари Сен Жермен ќе плати речиси двојно. Во текстот на овој труд се наведува и дека оваа сума не вклучува бонуси за освојување на Лига 1 и Лигата на шампионите.

Меѓутоа, денеска ПСЖ реагираа на тој текст, поточно спортскиот директор Леонардо, кој остро изјави дека бројките на Л’Екип се фалсификувани и немаат никаква врска со вистината.

„Меси има договор со нас на две, а не на три години. И се заедно е далеку од вистината. Ова е неприфатливо и претставува недостаток на почит кон нас како клуб и секој мора да го знае тоа. Има работи во договорот кои се доверливи, а објавените информации се голема лага!“, остро реагираше Ленардо.

Меси досега играше за ПСЖ во два наврати, не успеа да се запише во листата на стрелците, а се очекува да го започне дерби натпреварот од 6.коло на француската Лига, кога на неговиот тим ќе му гостува Лион.

Слични содржини