Пукање во христијанско училиште во САД, меѓу загинатите и деца

од Vladimir Zorba

Најмалку три деца и тројца возрасни се убиени во пукотница што се случи во понеделникот во приватното христијанско училиште Covenant во Нешвил.

Стрелецот, опишан како тинејџерка, исто така е мртов, изјави портпаролот на полицијата на Метро Нешвил, Дон Арон, а полицијата се уште работи на идентификување на лицето.

Тој рече дека се уште не знаат дали таа има некаква врска со училиштето, иако „се однесувала“ како тинејџерка.

Сите тројца ученици биле прогласени за мртви при пристигнувањето во медицинскиот центар на Универзитетот Вандербилт, соопшти установата.

Престрелката предизвика голема реакција на полицијата и пожарникарите, а семејствата на учениците се собраа пред училиштето и чекаа вести за своите најблиски.

Овој инцидент е 19-ти регистриран во образовна институција оваа година во САД во кое е повредено најмалку едно лице, јавува Си-Ен-Ен.

Минатата недела средношколец во Денвер, Колорадо застрела и рани две лица, а ученикот подоцна беше пронајден мртов од самонанесена прострелна рана.

Ова е, исто така, 128-мо масовно пукање во САД оваа година, според Архивата за огнено насилство.

Слични содржини