Пукна бомба: Дурент побара трејд, НБА добива нов супертим

од Nikola Popovski

Кевин Дурент предизвика тектонски потрес во НБА лигата, бидејќи еден од најдобрите играчи на ова натпреварување побара да си замине од Бруклин Нетс.

Како што пренесуваат и двајцата „инсајдери“, Шемс Чаранија од „Атлетик“ и Адријан Војнаровски од „ЕСПН“, Дурант официјално побарал и доставил барање за трејд од тимот од Њујорк.

Се уште не е познато каде ќе игра следната сезона, но двајца фаворити излегоа во преден план.

Првата „идеална дестинација“ за Дурент е Мајами Хит. Тимот од Флорида сака да ги спои него и Џими Батлер, што треба да биде доволно за чекор напред и борба за титулата.

Друга посакувана дестинација е Феникс. Во последниве години, шансите процветаа под Крис Пол, а тука е и Девин Букер…

Се споменува и дека Дурент би можел да биде побаран од Филаделфија, каде веќе игра поранешниот соиграч од Нетс и Оклахома Тандер, Џејмс Харден.

Наводно, Нетси за возврат сакаат да добијат „историска вредност“ во играчи и пикови од драфтот, па не очекува крајно бурно лето.

Слични содржини