Самопрогласената Народна Република Доњецк во источна Украина, поддржана од Русија, размислува да ѝ се приклучи на Русија кога ќе завладее со целиот регион Доњецк, ја објавија локалните медиуми изјавата на сепаратистичкиот лидер Денис Пушилин.

„Желбата и стремежот да се приклучат кон Руската Федерација, односно да се биде дел од Русија, постојат од 2014 година“, рече Пушилин.

„Но, сега главната задача е да ги достигнеме уставните граници на републиката“, рече тој.

Тој говореше два дена откако лидерот на Луганск, друг регион поддржан од Русија, рече дека може да одржи референдум за приклучување кон Русија.

Киев рече дека нема правна основа за гласањето и оти потегот ќе предизвика силен меѓународен одговор.

Три дена пред да нареди напад врз Украина на 24 февруари, рускиот претседател Владимир Путин ги призна отцепените области Луганск и Доњецк како независни држави, иако остатокот од светот ги смета за делови на Украина.

Украина, која тврди дека се бори за опстанок против руските империјалистички начини за заземање на земјата, повторува дека нема да прифати руска анексија на нејзините територии, што ги отежнува мировните преговори со Москва.

Слични содржини