Путин и официјално забрани геј лица да стапуваат во брак и да посвојуваат деца

од Vladimir Zorba

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша уставен амандман со кој официјално се забрануваат истополови бракови во Русија. Ваквите бракови веќе се незаконски во Русија, така што новата формулација во Уставот всушност дополнително го утврдува ова и им отежнува на геј паровите некогаш да добијат шанса за еднаквост со хетеросексуалните парови.

Дефинирањето на бракот како унија само на мажи и жени е дел од групата уставни реформи изгласани од Русите на 1 јули 2020 година. Од тој пакет, кој беше поддржан од скоро 78 проценти од Русите, најпозната е одредбата што му овозможува на Путин да се кандидира за уште два претседателски мандати и така до 2036 година да владее со Русија. Во истиот пакет уставни измени, Путин доби доживотен имунитет од кривично гонење.

На 5 април Путин официјално ги потпиша уставните амандмани и овозможи нивно стапување во сила.

Ова исто така значи дека ЛГБТ лицата нема да можат да посвојуваат деца.

Оваа одлука не е изненадување за Русија на Путин, каде геј заедницата се соочува со чести насилства и дискриминација, а познатата забрана за „геј пропаганда“, со која се забранува дистрибуција на сè што се смета за про-ЛГБТ +, постои од 2013 година.

Во пресрет на националното гласање за уставните измени, за кои критичарите тврдат дека се наместени, про-пропагандна група на Кремљ предводена од сојузниците на рускиот претседател објави оглас на кој се гледа сирачиња посвоени од двајца татковци, кои потоа го облекле во фустан и ги нашминкале.

Огласот гласеше: „Одлучете за иднината на земјата. Гласајте за измените на Уставот“.

За време на гласањето, Алфонсо Давид, претседател на кампањата за човекови права, го опиша Путин како „закана за човековите права на сите“.

„Русија ги засилува своите напади врз основните човекови права и достоинство на ЛГБТ + луѓето со додавање на уставни забрани за еднаквост во бракот“, рече тој и додаде дека пропагандата на Путин е срамна, манипулативна и злонамерна.

loading...

Слични содржини