Путин му објави војна на Западот

од Vladimir Zorba

Путин  му објави војна на Западот. Не кинетичка војна, туку  политичка војна. Неговите цели се идентични со целите на фактичките  војување. Преслаб воено и економско, за да го  предизвика НАТО на бојното поле со надеж за победа, Кремљ избра повеќе зајадливост и кибер војна. .

 

Мразеле од Москва кандидат за претседател кој  настрадал од масовен  сајбер на руските шпиони. Ваквите  пораки кои беа неудобни за водечкиот во трката  и беа пуштени онлајн од луѓето на Кремљ.  А политички хаос настапува  главно кога Владимир Путин се подготвува да жнее награди.

Тоа се случи во Франција пред неколку дена. И ако сето ова звучи познато на Американците, па и би требало да биде, бидејќи тоа е токму тоа , мистериозното сценарио, користено од кремаљските шпиони против Хилари Клинтон минатата година. Овој пат, сепак резултатот беше многу различен и далеку помалку , а поучни за Москва.

Марин Ле Пен, отворено поддржана од Путин како кандидат, загуби од Емануел Макрон, младоликиот центрист, кој стана импровизиран бел витез за сите во Франција, кои сакаа да ја запрат  Ле Пен и нејзиниот екстремнодесничарски Национален фронт. Всушност изборите беа вистинска експлозија.

На вториот круг Макрон доби 66% наспроти 34% за Ле Пен, и предност во сооднос речиси две на една. Од 102-та департмани на Франција, Ле Пен освои само во два. Иако Макрон водеше во последните прогнози пред гласањето, малкумина очекуваа таква огромна загуба за Националниот фронт, кој се подигна во последните години благодарение на популистичката си привлечност на  дадените од Трамп апели: антиимигрантските, против ЕУ и за враќање на францускиот суверенитет.

Европејците кои го поддржуваат ЕУ и атлантиците насекаде се радуваат на големата победа на Макрон за која се угнетуваат дека до неа може да не дојде, особено кога пораките му се појавија онлајн во петокот.Она што се случи е доволно јасно. Првична анализа покажува дека пораките на Макрон биле украдени од руска хакерска група наречена APT 28 или Fancy Bear – истата таа тајно сајбер банда која  ги украде пораки на американските демократи во 2016 година Всушност оваа   криминална група е дел од руското воено разузнавање или ГРУ.

Тоа беше сè друго, но не и фино. Како што неодамна забележав Путин веќе не е заинтересиран за тоа што западните луѓе знаат како Кремљ се обидува да инсталира проруски влади во нашите земји – туку она ​​што се нарекува “субверзија”. Москва би можела да ги  прикрие подобро пиратите, користејќи “чисти” хакери кои веќе не се идентификувани од западни контрашпиони; Тие избраа да не го прават тоа. Всушност тие беа невнимателни – некои од хакерите на Макрон оставија букви на кирилица по себе, можеби како гест на исмејување. Исто како очигледно беше како Москва користела познати фасади за своите шпионски услуги, за да шири украдените пораки на Макрон.

И овде “Викиликс”  како олово, ги потона токму како што направи  и минатата година со  руската шпионска и субверзивни кампања против САД. Американските крајни активисти кои имаа видливи врски со Кремљ, одиграа важна улога и во оваа приказна. Реакцијата на Франција против руските шпионски игри сепак беше значително различна од тоа како Американците реагираа на нападот на Кремљ против Хилари Клинтон минатата година.

 

Во Париз националната изборна комисија ги  предупреди медиумите да не објавуваат пораки добиени по криминален начин. Многу избирачи ја видоа оваа операција како напад против Франција и напорите на странците да се поткопа нивната демократија, беше целосно  и точна проценка. Контрастот со САД не можеше да биде посилен. Тука новинарите се натпреваруваа еден во друг, за да дојдат до историјата на “Викиликс”, соопштувајќи за криминалните активности на ГРУ со малку или никаков скептицизам.

Дури етаблирани новинари во Америка соопштуваа за случајот премногу некритично. Навистина, кој може да ги обвини кога наградите за акцент на кремлиската линија, намерно или не,  вклучуваат богатство, слава и највисоки награди од шефовите?

Всушност најочигледен бесрамен обид на Москва да го промени резултатите од француските избори во корист на Ле Пен изгледа ги  удри. Таа веќе страдаше од врски, реални или имагинарни, со Доналд Трамп – фигуративно,  и мразеле се што е   Европа.

Пресвртот во последната минута на киберагенти на Кремљ најверојатно му помогна на Макрон на крајот.

Француски државјани излеаја онлајн браник  презир  на партијата на Ле Пен и отпот за  отворените нејзини врски со Путин, како и со американските крајнодесничарски активисти кои отворено се вмеша во изборите во нивната земја.

Шпионски модел кој функционира толку добро во Америка минатата година, целосно пропадне во Франција. Вреди да се напомене дека разликите меѓу Ле Пен и Трамп се толку големи, како и сите сличности.

Претставничката на француската екстремна десница е сериозен и искусен политичар, спремна да се справи со спорните прашања – не е аматер, играч на популизам, без да се разбира од политичките прашања.

Освен тоа врските на Ле Пен со Путин се очигледни, а не шпекулативни.

Минатата година таа и нејзиниот Национален фронт отворено побараа од Москва заем од 30 милиони долари како поддршка за претстојните избори, а јавните ласкања кон рускиот претседател од Ле Пен беа толку темпераментни, поконкретни од од Трамп за Путин.

Да бидеме целосно свесни за она што се случи тука. Русија го користи целиот арсенал од она што нареков специјална војна – поврзани шпионажа, пропаганда и субверзивни војна – против уште една западна земја во нелегална напор за изборот на лидер, повеќе фаворизирана од Москва. Тоа дека оваа операција пропадне во Франција, само неколку месеци откако функционираше во САД, значи дека Кремљ треба да ја процени одржливоста на својот таинствени модел. Уште од итро окупација на Крим во почетокот на 2014 година, од малите зелени мажи на ГРУ кои работат речиси беспрекорно, со земји кои граничат со Русија, и се подготвуваат за идентична агресија на Кремљ.

Но овој шпионски трик е откриен. Независно од тоа, НАТО и ЕУ треба да очекуваат дека Русија ќе продолжи да се обидува да избира промосковските влади во нашите земји,  и ги користи своите шпионски служби, за да ја уништи демократијата . Германија, во која има избори по неколку месеци, ќе биде следната цел на Кремљ. Со оглед на доминацијата на Берлин над ЕУ од политичка и економска гледна точка – да не зборуваме за омразата на Путин кон канцеларката Ангела Меркел – тоа ветува дека ќе биде тајна  и кралска битка на троновите.

Путин  му објави војна на Западот. Не кинетичка војна, туку  политичка војна. Неговите цели се идентични со целите на фактичките  војување. Преслаб воено и економско, за да го  предизвика НАТО на бојното поле со надеж за победа, Кремљ избра повеќе зајадливост и кибер војна. . И сепак целта на Русија – да инсталира про-Путиновски влади   во западните престолнини – не е поинаква отколку ако Москва нареди на 1-ва резервна  армија да тргне на запад. Минато е времето за Западот да се занимава сериозно со тоа да се одврати оваа агресија. Путин има за цел да ги  поткопа нашите демократии и ние не треба повеќе да го оставаме да го прави тоа.

Признавањето на она што се случува, е почеток.

Сега, кога шефовите на ФБИ и ЦИА јавно  се определијакон  “Викиликс” како непријателски учесник и фасада за руското разузнавање, земјите од НАТО треба да одговорат на соодветен начин. Кремлиските оперативци вработени на Запад треба да бидат притиснати, освен  “Викиликс”, ако очекуваме успешно да ја одбиеме  политичката агресија на Москва. Пред повеќе од три години го предупредив Западот дека сме во втора Студена војна со Русија, без разлика дали сакаме тоа или не. Тој апел беше игнориран во голема мера и како резултат на тоа агресијата на Кремљ против Западот само се зголеми.

Сега Путин се обидува отворено да ги поткопа нашите демократии. До денес неговиот рекорд е 50-50, а секој борец  ќе продолжи да се залага за победа со овие коефициенти.

Путин може да победи  во оваа војна само ако Западот го остави – сега изборот за тоа е во нашите раце.

—————

Џон Шиндлер, експерт за безбедност и поранешен аналитичар во Агенцијата за национална безбедност. Коментарот му е објавен во “Њујорк Обзервер”.

Слични содржини