Путин нареди: С-500 активиран – моќно оружје доставено до армијата

од Stefanija Kuzmanovska

Најнапредното руско противвоздушно и противракетно оружје веќе се доставува на армијата, изјави претседателот Владимир Путин.

Руската војска е во процес на распоредување на С-500, најнапредниот систем за противвоздушна одбрана во земјата, потврди во вторникот претседателот Владимир Путин, обраќајќи им се на дипломираните студенти на воените колеџи во Москва, притоа опишувајќи ги плановите на Русија да постави напредни системи за оружје, за кои тој ги рече дека ќе ги „одреди борбените способности на армијата и морнарицата во годините и децениите што доаѓаат“.

Путин изјави дека ракетниот систем со долг дострел С-500, кој е дизајниран да пресретнува авиони и проектили и може да има некои противсателитски способности, нема ривал во светот.

С-500 Прометеј беше дизајниран од производителот на оружје Алмаз-Антеи како продолжение на неговото семејство на ракети земја-воздух со долг дострел. Се верува дека има домет од 600 километри и дека може да пресретнува цели кои се движат со хиперсонична брзина, вклучително и боеви глави на интерконтинентални балистички ракети.

Беше речено дека Прометеј е тесно интегриран со други системи Алмаз-Антеи, како С-400 и С-350, што ќе овозможи распоредените батерии да имаат синергија со другите елементи од слојот на руската противвоздушна одбрана.

Шефот на Алмаз-Антеи, Јан Новиков, рече дека компанијата очекува С-500 да стане столбот на руските противвоздушни способности. Тој уште во април потврди дека системот влегол во сериско производство.

Слични содржини