Путин презеде подружница на позната компанија и му ја препушти работата на внукот на Кадиров

од Stefanija Kuzmanovska
270 прегледи

Триесет и двегодишниот внук на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е назначен да раководи со руските операции на Danone, откако Кремљ ја презеде контролата врз локалните операции на францускиот производител на храна.

Јакуб Закриев, заменик-премиер на Чеченија и нејзин министер за земјоделство, е назначен за извршен директор на Danone во Русија, покажуваат официјалните документи.

Закриев е син на постарата сестра на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој на социјалните мрежи својот роднина го нарече „драг внук“. Кадиров е близок сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и јавно ја поддржува руската инвазија на Украина, пишува „Телеграф“.

Назначувањето на внукот на регионалниот економски воен лидер да го води Danone доаѓа откако Путин во неделата потпиша декрет за официјално преземање на контрола врз работењето на француската компанија. Danone поседува брендови како Алпро, Актимел и Евиан.

Кремљ ги презел локалните операции на многу западни компании кои решиле да ја напуштат земјата по инвазијата на Украина, предизвикувајќи „тепачка“ на сојузниците на Путин да ја преземат контролата над најпрофитабилните средства во земјата.

Закриев, кој студирал економија на Московскиот државен универзитет, работи во чеченската влада од 2013 година на различни позиции. Чеченскиот министер за национална политика Ахмед Дудаев рече дека Закриев има „огромно искуство да работи на најодговорни позиции“.

„Неговиот избор за генерален директор на Danone во Русија покажува дека претставниците на тимот на чеченскиот претседател и херој на Русија Рамзан Ахматович Кадиров се талентирани и успешни менаџери“, рече тој.

Danone минатиот октомври објави дека ќе се откаже од контролата на својот бизнис со млечна храна во Русија.

Слични содржини