Путин: Руската економија се врати на нивото пред кризата

од Vladimir Zorba

Руската економија се приближи до нивото што беше пред пандемијата „Ковид-19“, рече претседателот Владимир Путин на состанокот со претставниците на партијата „Единствена Русија“.

– Руската економија, со неколку исклучоци на кои експертите треба да обрнат внимание, генерално се врати на нивото пред кризата – рече Путин на настанот одржан во неделата, пренесе „Раша Тудеј“.

Сепак, шефот на руската држава забележа дека инфлацијата во земјата во моментов е 6,5 проценти, што го надминува целното ниво од 4,0 проценти, но додаде дека надлежните органи преземаат „соодветни“ мерки за враќање на инфлацијата на планираните граници.

– Владата и централната банка ги преземаат сите неопходни чекори за намалување на параметрите за информации. Тие добија задача да го вратат движењето на инфлацијата во рамка што ќе одговара на нивото и плановите за развој на нашата економија и социјална сфера – рече Путин.

Претходно овој месец, руското Министерство за економија ја процени инфлацијата за оваа година на 5,0 проценти, додека Министерството за финансии објави дека може да ги надмине тие очекувања. Централната банка, исто така, неодамна предвиде дека растот на потрошувачките цени до крајот на 2021 година ќе достигне дури 6,2 проценти.

Од јануари до крајот на јули годинава, руската инфлација порасна за 4,6 проценти, а минатата година таа изнесуваше 4,9 проценти, објави руската статистичка агенција „Ростат“.

Слични содржини