Рагник: Можеби ќе останам подолго од шест месеци, Роналдо е неверојатен професионалец

од Vladimir Zorba

Ралф Рагник откри неколку работи кои, во недостаток на подобар израз, „гореа“ пред неговото официјално доаѓање во Манчестер Јунајтед.

Германскиот тренер не ја исклучува можноста да остане и по наведените шест месеци, тој смета дека Кристијано Роналдо може да игра во неговиот модел на игра (покрај тоа, тој е подготвен да го прилагоди моделот на играчите што ги има) и рече дека разговарал долго и со Солскјер и Керик, кого дури и го убедил да остане во клубот.

Ралф Рангник ја одржа првата прес-конференција како тренер на Манчестер Јунајтед. Како и се што се случува во овој клуб или во врска со него, па така се следеше со големо внимание.

Еден од најголемите клубови во светот, толку долго без јасна или барем јасно видлива идеја, донесе тренер кај кого се е процес, поширока слика, модел и јасно дефинирана работа.

Па, како помина?

Рагник беше на стадионот во четвртокот. Тој го следеше натпреварот Манчестер Јунајтед – Арсенал. И, според сите сметки, му се допадна многу од она што го виде.

Она што е особено интересно е што не исклучува да остане тренер повеќе од планираните шест месеци, по што треба да преземе консултантска улога во клубот.

„Ако се биде добро, би можел да ја дадам истата препорака како во Ред Бул Лајпциг – дека веројатно е добра идеја да се остане тренер една година“, рече 63-годишниот Германец, но додаде дека неговата улога е јасно дефинирана. и е, така да се каже, фиксна половина година.

„Сега најважно е да победиме во следните неколку натпревари и максимално сум фокусиран на тоа“, додаде тој.

Едно од главните прашања беше статусот на Кристијано Роналдо во неговиот тим.

„Секогаш треба да ја приспособиш својата идеја на играчите што ги имаш на располагање. Не обратно…“, истакна Рагник.

„Гледајќи го Роналдо во вториот дел од натпреварот, на 36 години, тој е неверојатен професионалец. Никогаш не сум видел играч кој е физички способен како него на таа возраст. Тој се уште е играч кој лесно може да направи разлика“.

„Но, важно е да се разбере дека е неопходно да се развие тим, а не само Роналдо. Играме во најконкурентната лига во светот и ни треба секој човек. Роналдо, според се што видов, е совршено подготвен да се однесува како таков“, нагласи Рагник.

Тој рече дека е исклучително важно да се врати рамнотежата во тимот.

„Дури и против Арсенал моравме да постигнеме три гола за да победиме. Јунајтед во просек постигнува речиси два гола по натпревар и тоа е премногу. Ова е возбудлив натпревар за навивачите, но како тренер навистина не би го гледал секој ден“.

Германскиот стручњак истакна дека разговарал 90 минути со Солскјер, како и дека разговарал со Керик, со надеж дека таа ќе го убеди да остане во клубот.

„На крајот морав да ја прифатам неговата одлука да си замине. Подготвен сум да работам со овој стручен штаб што го имам, бидејќи добро го познаваат тимот. Не е лесно да се донесат нови луѓе во Англија, поради прописите за Брегзит. Дефинитивно ќе се обидам да доведам уште неколку луѓе во стручниот штаб. Многу од моите поранешни колеги имаат силни договори во големите клубови и моментално не се достапни“, изјави Рагник.

Се уште не се зборува за нови играчи.

„Сега е време да ги запознаеме овие играчи. Има доволно играчи во тимот, ростерот не е мал. Можеби по Божиќ можеме да зборуваме за можно доведување“, заклучи Рагник.

Слични содржини