Раиси: САД треба да ги олеснат санкциите за да покажат дека сакаат да се вратат на нуклеарниот договор

од Radmila Tasevska

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси рече дека односите со САД можат да продолжат да се развиваат доколку администрацијата на претседателот Џо Бајден покаже дека сака да се врати на нуклеарниот договор од 2015 година, а првиот чекор треба да биде олеснување на санкциите.

Тој рече дека Американците контактирале со нив преку неколку канали, „велејќи дека се подготвени да имаат дијалог, но ние веруваме дека тоа мора да биде придружено со акција“.

„Дејствијата во однос на санкциите би можеле да бидат цврста основа за продолжување на дискусиите“, додаде шефот на иранската држава.

„Не ја напуштивме преговарачката маса“, изјави иранскиот лидер.

Раиси рече дека повлекувањето на САД од договорот од 2015 година, чија цел е да се ограничи иранската нуклеарна програма, ја поткопува ангажираноста на Вашингтон, вклучително и санкциите.

Слични содржини