Ракомет на плажа: Норвешка плаќа 1.500 евра затоа што играчите не носеле бикини

од Vladimir Zorba

Норвешките ракометарки на плажа носеа шорцеви наместо долни костими за капење на мечот на Европското првенство, а поради тоа националната федерација на оваа земја (НХФ) ќе плати казна од 1.500 евра.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) вели дека казната е последица на „неправилно облекување“ на норвешката репрезентација.

Наместо бикини, норвешките ракометари носеа шорцеви во борбата за бронзениот медал против Шпанија на шампионатот што се одржа во Варна, Бугарија.

Норвешката ракометна федерација (НХФ) веќе објави дека се подготвени да ја платат казната доколку биде потребно.

Износот на казната е „150 евра по играч, односно 1.500 евра за целиот тим“, се наведува во соопштението издадено од ЕХФ.

Шорцевите што ги носеа Норвежаните „не се во согласност со прописите на Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) кои се однесуваат на опремата на ракометарите на плажа“, се додава во соопштението.

Претседателот на НХФ, Каре Геир Лио, за агенцијата АФП изјави дека оваа организација ќе ја плати казната изречена од ЕХФ.

Сепак, тој посочи дека играчите „треба да имаат право на слободен избор во рамките на пропишаните правила“.

„Најважно е спортистите да се чувствуваат добро во опремата што ја носат“, додаде Лио.

По казната за норвешките ракометари, тамошната ракометна федерација изјави дека се „многу горди на играчите кои се побуниле на Европското првенство и јасно кажаа дека тоа е доволно“.

„Заедно, ќе продолжиме да се бориме за промена на кодексот на облекување и право на играчите да настапуваат во опрема во која се чувствуваат пријатно“, изјавија од НХФ.

Пред почетокот на шампионатот, Норвежаните побараа од ЕХФ да им дозволи да играат во кратки панталони, но им беше кажано дека ова се смета за кршење на правилата и дека ќе бидат казнети за таквата одлука.

Предлогот на Норвешка за промена на кодексот на облекување ќе биде разгледан од надлежните органи во наредните месеци.

„Европската ракометна федерација сака да разговара на оваа тема, бидејќи тоа е во интерес на земјите-членки. Сепак, важно е да се напомене дека одлуката за промена на правилата може да ја донесе само Меѓународната ракометна федерација“, рече Ендру Берингер, портпарол на ЕХФ.

Оваа тема се дискутира веќе неколку години од оние кои се занимаваат со спорт на плажа, бидејќи според некои спортисти носењето бикини на теренот е понижувачко и непрактично.

„Ова е потполно смешно – потребно е да се променат ставовите во мачо и конзервативниот свет на меѓународниот спорт“, напиша во понеделникот на Твитер Абид Раџа, норвешкиот министер за култура и спорт.

Еирик Сордал, претседател на Норвешката одбојкарска федерација, го критикуваше ова правило и во изјава за националната новинска агенција НТБ рече дека „за ова воопшто не треба да разговараме во 2021 година“.

Слични содржини