Ракометар на Конго го привлече вниманието: Неговите димензии го шокираа светот

од Stefanija Kuzmanovska

Светското првенство во ракомет во моментов се одржува во Египет.

Додека многу земји се борат за највисок пласман на овој турнир, еден човек стана голем хит на социјалните мрежи.
Станува збор за пивотот на Конго, Мумби Тјериј. Тој целосно ги превзема светлата на сцената во поразот од Аргентина (28:22).

Патем, имаше голема полемика за висината и тежината на ова 26-годишното момче. На официјалната веб-страница на СП се наведува дека е висок 176 сантиметри и тежи 89 килограми, но на официјалната веб-страница на ИХФ има и други податоци – 192 см и 110 кг.

loading...

Слични содржини