Расистички скандал во Португалија: Фудбалер на Порто со среден прст им одговори на фановите (фото+видео)

од Nikola Popovski

Дерби натпреварот од 21. коло на португалското првенство во Гимараеш беше обележан со расистички инцидент. Домашните фанови го навредуваа напаѓачот на Порто, Муса Марега, а тој врати покажувајќи им среден прст.

Порто ги совлада Гимараес со 2: 1, а решавачкиот гол за гостите го постигна Муса Марега. Токму тој предизвика лавина расистички навреди од домашните навивачи.

Напаѓачот на Мали не можеше да го издржи, а судијата реагираше со жолт картон.

Марега не сакаше да го продолжи натпреварот, иако играчите од двата тима го охрабрија да остане на теренот.

Сепак, тренерот на Порто, Серхио Консеисао, ја слушна молбата на неговиот напаѓач и го замени Марега со Вилсон Манафа. При излегувањето, Марега го крена средниот прст на двете раце и испрати јасна порака до навивачите на домашниот тим.

За работата да биде полоша за навивачите на Виторија, Марега беше на позајмен во клубот во сезоната 2016/17, кога на 15 меча постигна 13 голови.

loading...

Слични содржини