Реал и Ајнтрахт се среќаваат во Суперкупот на УЕФА – ќе им суди вештачка интелигенција

од Vladimir Zorba

Вечерва во Хелсинки, главниот град на Финска, од 21 часот се среќаваат Реал Мадрид, освојувачот на Лигата на шампионите и германскиот Ајнтрахт, освојувачот на Лига Европа.

Тоа е Суперкупот на УЕФА во кој се среќаваат двајца победници на европските купови. Од 1972 до 1999 година беше помеѓу победниците на Лигата на шампионите (Куп) и Купот на победниците на куповите, од 2000 година помеѓу победниците на Лигата на шампионите и Купот на УЕФА, додека од 2009 година се игра помеѓу победниците на шампионите. Лигата и Лига Европа.

Зошто е тоа важно?

На овој натпревар ќе имаме можност за првпат да видиме примена на нова технологија која заедно со систем од специјални камери и топка со вграден сензор овозможува полуавтоматско одредување на офсајд (SAOT), еден од најсложените прекршоци во фудбалот за судиите.

Оваа технолошка иновација веќе треба да се користи во Лигата на шампионите оваа сезона и на сите натпревари на Светското првенство во Катар, а премиерата ќе се одржи вечерва!

Едвај чекаме да видиме како сето тоа ќе функционира…

Слични содржини