Регистрирани нови 493 ковид-случаи во последните 24 часа

од Nikola Popovski

Министерството за здравство објави дека во последните 24 часа се направени 2366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на Kовид-19.

Билансот по градови изнесува:
-Скопје 210
-Куманово 28
-Штип 14
-Прилеп 14
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 34
-Битола 15
-Охрид 24
-Кавадарци 32
-Гостивар 10
-Гевгелија 17
-Струмица 17
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Крушево 1
-Кочани 5
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 5
-Берово 6
-Валандово 5
-Виница 1
-Свети Николе 2
-Кичево 9
-Ресен 5
-Неготино 8

Денеска Институтот за јавно здравје регистрираl 450 оздравени пациенти и тоа од градовите:
-Скопје 154
-Дебар 15
-Штип 32
-Прилеп 32
-Тетово 18
-Струга 16
-Велес 27
-Битола 34
-Кавадарци 23
-Гостивар 17
-Гевгелија 11
-Струмица 14
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 1
-Пробиштип 5
-Македонски Брод 2
-Валандово 1
-Виница 3
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 8
-Ресен 1
-Неготино 19

Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82794, бројката на оздравени пациенти е 60706, на починати е 2488, а бројот на активни случаи изнесува 19600.

loading...

Слични содржини