Рестрикции за Русија и Белорусија во тенисот: Без знамe и химнa

од Nikola Popovski

Руските и белоруските тенисери ќе можат да играат на турнири организирани од АТП и ВТА, но под неутрални знамиња, објавија тие организации.

Според соопштението, руските и белоруските тенисери до дополнително известување ќе играат во таков статус на Грен слем турнирите.

Играчите од Русија и Белорусија ќе продолжат да се натпреваруваат на меѓународните тениски турнири, но ќе мора да играат под неутрални симболи, без знамиња и химни, до понатамошно известување“, се вели во соопштението.

АТП и ВТА претходно го откаж Купот на Кремљ, кој беше закажан за октомври, а Меѓународната тениска федерација го суспендираше членството на Тениската федерација на Русија и Тениската федерација на Белорусија во нејзините органи.

Слични содржини