Резников: Украина троши 100 милиони долари дневно за одбрана од руската агресија

од Stefanija Kuzmanovska

Министерот за одбрана на Украина во заминување, Алексеј Резников, изјави дека Украина дневно троши околу 100 милиони долари државни средства за одбрана од руската инвазија.

Според него, залихите на волонтерските организации изнесуваат само три отсто од целата опрема што пристигнала на фронтот заклучно со 24 февруари 2022 година.

„Затоа, неправедно е да се тврди дека доброволците прават сè“, рече функционерот запрашан за наводно малото количество беспилотни летала дадени на војниците од државата, пишува „Киев Индипендент“.

Слични содржини