Римац ги осуди написите дека на неговата свадба се јадел вол тежок 800 килограми

од Vladimir Zorba

Еден од најуспешните хрватски иноватори и претприемачи, 33-годишниот Мате Римац минатиот викенд се ожени со својата долгогодишна девојка Катарина (29) во црква во Ливно, по што направија голема свадбена прослава.

По црковната церемонија, младенците пристигнаа на прославата во жолта Невера, а на венчавката пееја Момчило Бајагиќ Бајага и групата Забрањено пушење.

Локалните медиуми тогаш објавија дека Римац го исполнил ветувањето до локалното население, па прославата на венчавката продолжила и втор ден и дека, и покрај тоа што бил вегетаријанец, другите ги почестил со печен вол тежок 800 килограми и дека 30 јагниња и исто толку прасиња биле „свртени“, но претприемачот сега остро ги осуди овие написи.

„Не е вистина. Свадбата беше во сабота и без месо. Неделната прослава нема врска со мене и не е свадба. Се расправав за тој бик со разни луѓе, но не можам да им кажам на другите што да прават“, напиша Римац во групата „Веганска заедница“.

„Драг Мате и драга Катарина, не обрнувај внимание на злонамерни коментари, ја имаш нашата поддршка. Ви посакуваме на сите многу среќа, здравје, љубов, радост и незаборавни моменти во заедничкиот живот“, напишаа на Фејсбук страницата „Пријатели на животните“ на неговата страница.

Патем, Мате и Катарина го кажаа судбоносното „да“ на почетокот на мај оваа година на интимна церемонија во Вила Далмација во Сплит.

Слични содржини