Риши Сунак и официјално стана британски премиер

од Stefanija Kuzmanovska

Риши Сунак официјално стана петтиот премиер на Велика Британија во последните шест години, по денешната средба со кралот Чарлс Трети во Бакингемската палата, јавува Си-Ен-Ен.

Како нов лидер на Конзервативната партија, Сунак (42) отиде во Бакингемската палата на својата прва аудиенција кај кралот Чарлс Трети, каде што официјално беше побарано да формира влада.

Сунак (42) е првиот британски премиер со азиско потекло и најмладиот премиер во повеќе од 200 години.

Слични содржини