Ројтерс: Водачот на Исламската држава се разнел себеси и неговите соборци во Сирија

од Stefanija Kuzmanovska

Водачот на милитантите на Исламската држава (ИД) Абу ал Хасан ал Хашеми ал Кураиши, кој загина во средината на октомври во Сирија, се разнел себеси и неговите помошници откако бил опколен од локални борци во градот Јасем, борци кои беа вклучени во тој конфликт, пренесе „Ројтерс“.

Американската војска вчера објави дека Ал Кураиши загинал во напад извршен од бунтовничката Слободна сириска армија (ССА) во јужната провинција Дера.

Покраината беше ставена под контрола на сириската армија по договорот за помирување со посредство на Русија во 2018 година, со кој се врати контролата на Дамаск врз јужна Сирија.

Слични содржини