Роднина на Иранка убиена поради нејзиниот хиџаб ги откри деталите: Ја мачеле и навредувале

од Берта Китинска

Младата Иранка Махса Амини, чија смрт во полициски притвор предизвика масовни протести во Иран, била „мачена и навредувана“ пред да умре, вели нејзин роднина во ексклузивно интервју за Sky News.

Ерфан Мортесај објаснува дека Махса отишла на шопинг во Техеран со нејзините роднини и нејзиниот брат Ашкан и дека таму биле пресретнати од моралната полиција:

„Кога ја видоа Махса, заклучија дека нејзиниот хиџаб не е добро наместен“.

Братот на младата Иранка се обидел да и објасни на полицијата за морал дека не се во родниот град и дека се странци во Техеран и побарал да не ја носат во полициска станица.

„Во борбата, полицајците Ашкан бил испрскан во лицето со течност ,а Махса насилно била внесена во комбето и ја однеле во полициската станица за морал. На пат кон полициска станица ја мачеле и навредувале“, вели Ерфан и додава дека тоа на семејството го потврдил сведок кој во тој момент бил во комбето со Махса.

По пристигнувањето во полициската станица, Амини почнала да го губи видот и се онесвестила, вели Ерфан, додавајќи дека и биле потребни 30 минути за да дојдат до неа итната помош.

„Постои извештај од болницата Касра во Техеран кој всушност вели дека до моментот кога пристигнала во болницата, таа веќе била медицински мртва. Таа се здобила со потрес на мозокот од удар во главата“.

Ерфан изјави дека имало притисок од властите врз семејството да се појави на иранската телевизија, како и напори да се замолчат родителите и братот на починатото девојче.

Тој исто така рече дека, и покрај тврдењата во некои медиуми поддржани од иранската влада, Амини не бил вклучен во политиката.

Слични содржини