РОМАНИЈА КУПУВА 32 ЛОВЦИ од петтата генерација: ПЛАЌААТ 6,5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ за борбените авиони Ф-35

од Vladimir Zorba
187 прегледи

Романија планира да купи 32 борбени авиони од најновата генерација Ф-35, од американскиот производител „Локхид Мартин“, за 6,5 милијарди долари, соопшти денеска Министерството за одбрана, според договорот чија рамка беше објавена во април.

Купувањето на Ф-35 беше одобрено од Врховниот совет за одбрана на Романија во април, а министерството соопшти дека чека на одобрение од парламентот за да започне процесот на набавка оваа година, пренесува Ројтерс.

Рамковниот договор вклучува услуги за логистика и обука, симулатори на летот и муниција заедно со авионот, како и опција Романија да купи уште 16 Ф-35 подоцна.

Конечните договори најверојатно нема да бидат потпишани пред следната година, а министерот за одбрана Ангел Тилвар претходно најави дека првите авиони нема да бидат испорачани пред 2030 година.

Романија, членка на Европската унија и НАТО, ја зголеми овогодинешната распределба за одбраната на 2,5 отсто од бруто домашниот производ, од 2 отсто, како одговор на рускиот напад врз Украина, со која дели 650 километри граница, објави Ројтерс.

Минатата година Романија одлучи да купи 32 користени борбени авиони Ф-16 од Норвешка, што се дополна на 17-те купени од Португалија од 2016 година.

Слични содржини