Актуелно
Почетна / Спорт / Роналдо и Игуаин му донесоа успех на Јуве во Германија

Роналдо и Игуаин му донесоа успех на Јуве во Германија

Италијанскиот хегемон Јувентус победи со 2:0 на гостински терен кај Баер Леверкузен во натпревар во последното коло од групната фаза во ЛШ.

Кристијано Роналдо го отвори резултатот во 75-тата минута, а во продолжението прецизен беше и Гонзало Игуаин. Така, петкратниот освојувач на „Златната топка“ веќе има два погодоци од почетокот на турнирот. „Дебито“ повторно беше против „аспирините“ – при победата од 3:0 во Торино.

Првото полувреме на „Бај Арената“ беше многу интересно и двата тима имаа шанси да го отворат резултатот. По паузата немаше многу интересни моменти, а гол на Кристијано беше поништен поради офсајд пред да се запише.

Во конечниот пласман „бјанконерите“ завршија со 16 поени. Зад нив се најде Атлетико Мадрид (10 поени), кој го совлада тимот на Локомотив Москва. Баер остана на третото место со 6 бода, додека Русите ја зазедоа последната 4-та позиција со 3 поени.

Баерн Минхен го совлада Тотенхем со 3:1 во натпревар од групата Б во Лигата на шампионите, одигран на „Алијанц Арената“.

Баварците одиграа многу силно прво полувреме, во кое погодија три греди и ја презедоа иницијативата. Кингсли Коман го отвори резултатот во 14-тата минута, но набргу потоа изедначи Рајан Сесењон.

Коман беше присилно заменет малку подоцна, но Томас Милер, кој го замени, го удвои водството непосредно пред паузата. На средина на второто полувреме, еден од најдобрите на теренот, Филипе Кутињо, стави крај на спорот.

Баерн Минхен стана првиот германски тим во историјата кој ги освои сите шест натпревари во групната фаза на Лигата на шампионите. Ова е најпрецизниот тим на турнирот оваа сезона со 24 гола. Тотенхем е рангиран на второто место, со 10 бода.

Резултати од ЛШ, 6 коло:

Група А:
Бриж – Реал Мадрид 1:3
ПСЖ – Галатасарај 5:0

Група Б:
Баерн Минхен – Тотенхем 3:1
Олимпијакос – Црвена звезда 1:0

Група Ц:
Динамо Загреб – Манчестер Сити 1:4
Шахтјар Доњецк – Аталанта 0:3

Група Д:
Атлетико Мадрид – Локомотив Москва 2:0
Баер Леверкузен – Јувентус 0:2

Во следната фаза одат ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн Минхен, Тотенхем, Манчестер Сити, Аталанта, Јувентус и Атлетико Мадрид.

loading...