Почетна / Спорт / Роуз може да се пресели во Лејкерс до крајот на трансфер прозорецот

Роуз може да се пресели во Лејкерс до крајот на трансфер прозорецот

Со својата игра во текот на минатата година и половина, Дерик Роуз ги натера сите да се потсетат на неговите најсилни денови. Бекот веќе зад себе има повеќе од деценија во НБА лигата, а минатата сезона тој повторно покажа на што е способен и покрај многуте повреди, покажувајќи солидни натпревари со тимот на Минесота, па дури и се најде во дебатата за „Најдобар шести играч“ во Лигата.

Сега Роуз, која останува најмладиот добитник на наградата МВП на регуларниот дел од сезоната до денес, го продолжува својот силен настап со тимот од Детроит. Веќе на 31 година и далеку од сезоните во кои ги креваше навивачите на нозе со неговиот нехуман атлетизам, тој добро се адаптира и стана главен играч за Пистонс, што доведе до интерес од два тима кои се стремат за титулата.

Лос Анџелес Лејкерс и Филаделфија го следат Роуз, објави „Јаху Спортс“, размислувајќи да го ангажираат пред завршување на рокот за трансфери во НБА оваа година на 6 февруари. Трикратниот „Ол-стар“ играч во просек има 18,4 поени, 5,8 асистенции и 2,4 скока до сега во 38 натпревари.

Изборот број 1 на Драфтот во 2008 година постигна 20 или повеќе поени на 9 последователни натпревари, а од десет натпревари на неговиот тим во првиот месец од годината, тој само еднаш не успеа да го достигне нивото „20“.

Ди Роуз има 22,8 поени, 5,7 асистенции, 3,1 скок и 0,6 украдени украдени во неговите десет одиграни натпревари во јануари досега, а Пистонс имаат скор од 4-6 период во тој период.

loading...