Русија ја повлекува од употреба најголемата нуклеарна подморница во светот

од Vladimir Zorba

Русија ја повлекува најголемата нуклеарна подморница во светот – „Дмитриј Донски“, пренесува ТАСС. Ќе биде отстранета, заедно со уште две подморници развиени во истиот проект, наречен „941“, додава агенцијата.

Подморницата „Дмитриј Донски“ беше лансирана во 1980 година, а на советската флота и се приклучи на крајот на 1981 година. Првично беше вооружена со балистички ракети од комплексот Д-19. ТАСС, исто така, коментира дека во 2002 година била целосно модернизирана, а потоа тестирана за балистичкиот ракетен систем „Булава“, клучен елемент на руската нуклеарна стратегија.

По голем број неуспешни тестови во 2018 година, „Булава“ беше пуштена во употреба во руската морнарица. Истата година на „Дмитриј Донски“ беа поставени проектили од овој тип, а во 2019 година беше направен тест во Белото Море. Тогаш се планираше да се постават уште 200 ракети „Калибар“ на подморницата.

Нема информации зошто се деактивира „гордоста на бродоградилиштето Севмаш“, како што руската новинска агенција ја нарекува подморницата, а се очекува да биде отстранета во поморската база Северодвинск.

Во Севмаш ќе се гради наследник на нуклеарната подморница, која ќе го носи истото име „Дмитриј Донски“, додава ТАСС, но не наведува детали кога и дали производството веќе започнало.

Слични содржини