Русија: Армијата спречи обид за масовен напад со дронови на Крим

од Stefanija Kuzmanovska

Руската армија запре обид за масовен напад со беспилотно летало на Крим, соопшти денеска руското министерство за одбрана.

„Шест беспилотни летала беа соборени, уште четири беа оневозможени благодарение на руското семејство системи за електронско војување“, се вели во соопштението, пренесува RT.

Според извештајот, во моментов нема жртви или оштетувања на градската инфраструктура.

Дополнително, во претходните два дена руската противвоздушна одбрана собори 15 украински беспилотни летала во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон, стои во соопштението.

Слични содржини