Русија го предупреди Лондон да не испраќа борбени авиони во Украина

од Radmila Tasevska

Руската амбасада во Велика Британија го предупреди Лондон да не испраќа борбени авиони во Украина, велејќи дека таквиот потег ќе има „воени и политички последици за европскиот континент и за целиот свет“, пренесе ТАСС.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата беше во Лондон и ја повика Велика Британија да испрати авиони како нова фаза на западната воена помош против руската инвазија.

Велика Британија најави дека ќе започне со обука на украински пилоти да летаат со напредни борбени авиони според стандардите на НАТО, но не вети дека ќе ги испрати во Киев.

Западните земји ја зголемија воената помош за Украина оваа година, ветувајќи стотици тенкови, борбени возила и ракети со долг дострел, но досега одбиваа да испратат борбени авиони.

Зеленски ги повика Велика Британија и другите земји да и дадат „крилја на слободата“ на Украина со испраќање борбени авиони за да се спротивстават на руската офанзива, надевајќи се дека ќе го скрши отпорот на Западот за преземање на тој чекор.

Слични содржини