Русија откри дека користи дрон наречен „убиец на тенкови Леопард“

од Stefanija Kuzmanovska

Русија го откри модерното беспилотно летало наречено „убиец на тенкови Леопард“, додека украинската војска призна дека имала грешка во обезбедувањето информации за повлекувањето на руските сили од градот што го контролираат на југот на земјата.

Руското министерство за одбрана објави за првпат, на состанокот на своите лидери пред неколку дена, видео-извештај за употребата на беспилотното летало Korsar или Corsair од страна на Воздухопловните сили, се вели во извештајот објавен од порталот Rossiya Segodnya (Русија Денес).

Според извештајот, дронот е долг 4,2 метри, висок 1,2 метри, има работен домет од 200 километри и може да остане во воздух 10 часа.

Corsair за првпат беше претставен на воено-техничкиот форум „Армија-2019“. Дронот е специјализиран за извидување со помош на радар, за воздушни патроли и воздушно фотографирање, наведе истиот извор.

Може да се користи и како ударно беспилотно летало кое носи оклопни противтенковски ракети Атака од 800 mm. Познат е и по името „убиец на Леопард 2“.

Оваа руска објава доаѓа откако норвешките воени власти објавија фотографии од пратката на осум тенкови Леопард 2 и друга воена муниција во Украина.

Слични содржини